Proje tasarımı nasıl yapılır?

Bir bahçe arsasında kendi ellerinizle bir peyzaj tasarımı oluşturmak, gerektiği kadar kolay değildir, çünkü bugün yazlık veya müstakil evler bile sebze yetiştirmek için özel bir yer olmaktan çıkmıştır. Bir kır evi öncelikle kişinin stres ve şehir karmaşadan bir mola almaya geldiği, doğaya hayran olduğu, tek kelimeyle dinlendikleri huzur bulduğu bir yer.

Ada Peyzaj Tasarım

Dikkatli bir planlama ile, mekanı rasyonel bir şekilde elden çıkarmak gerekir, tasarım boyunca iyi düşünülmeli, doğru planlama yapılmalıdır. Mütevazi bir arsa üzerinde bile, peyzajın çarpıcı güzelliğinin ortaya çıkarılması gerekmektedir.

Sitenin veya yaşam alanının ana hatları detaylı bir plan yapılarak kağıda aktarılmalıdır. Bundan sonra, işlevsel alanların tahsisine geçilmelidir.

Tüm bölgelerin amaçlarına, kendi gereksinimlerine ve istenen stile göre doldurulması gerekir. Bu aşamada bitki örtüsü seçimi, mimari detaylar, rezervuarların düzenlenmesi, aydınlatma, yolların döşenmesi ve diğer iletişimler yer alır.

Ayrıca, içinde sarmaşıklarla örülmüş çit veya kafes bölümlerinin yardımcı olacağı her bir bölümün sınırları üzerinde düşünmek gerekir. Yollar, yapay bir rezervuar, bahçe heykelleri iyi sınır olabilir. Önemli olan, bölgelerin ayrılmasının, ani damla veya uçurumlar olmadan mümkün olduğunca doğal görünmesi sağlanmalıdır.